Jsou festivaly, které mají největší návštěvnost, jsou festivaly, na kterých vystupuje největší počet účinkujících, na jiných hrají kapely a DJ-ové nejdéle bez přestání, jinde se vypije nejvíce piva... Beskydské hudební léto není festivalem s žádným z těchto NEJ a přesto si jako organizátoři tohoto festivalu nemyslíme, že by to byl festival zbytečný.

Kulturní život a hory k sobě patří

Myšlenka festivalu se zrodila u samotných majitelů Sepetné. Jejich dědeček byl vyhlášeným muzikantem, který vyprávěl muzikantské příhody o tom, jak hrával se svou kapelou v horských chatách po celých Beskydech. Jakkoli to byli vynikající muzikanti, kteří byli schopni zahrát nejnovější šlágry i nesmrtelné evergreeny, tak v raných dobách se na svá vystoupení dostavovali nejčastěji pěšky jak v létě, tak v zimě. Z Ostravice šli se všemi hudebními nástroji (včetně bicích, kontrabasu, akordeonu či saxofonu) například až na Grůň do Charbuláka, na Švarnou Hanku nebo Bílý kříž. A nebo na Sepetnou. V každém případě horské chaty nabízely nejen možnost rekreace, ale také kulturního vyžití a toho si byli majitelé Sepetné vědomi, když dali vzniknout festivalu Beskydské hudební léto, na kterém se navíc sami dramaturgicky podílejí.

Festival v srdci Beskyd

Vznikl festival situovaný mezi dvěma největšími masivy Beskyd – Lysou horou a Smrkem. Genius loci tohoto místa na úpatí Lysé hory vytváří to, proč se z každého koncertu stává nezapomenutelný zážitek. Byly ročníky, kdy pršelo každý koncert, byly ročníky, kdy nejen nezapršelo, ale kdy jsme se těšili, kdy už konečně zajde sluníčko a bude se dát konečně lépe dýchat. Jindy pršelo jen trochu a pak přestalo a často bylo úplně tak akorát, jak mělo být. Stejně máme za to, že bez ohledu na počasí to vždy dopadlo dobře a i ti co někdy zmokli, chtěli vědět, co chystáme dál.

Na těchto webových stránkách si můžete projít historii festivalu. Je zjevné, že jsme od začátku šli napříč žánry i hudebními generacemi. Na našem pódiu se tak během jednotlivých let vystřídali například Jarmila Šuláková a Ewa Farna, Daniel Landa a Čechomor nebo Pavel Dobeš a Richard Krajčo. Z pohledu dramaturgie šlo vždy především o kvalitu a osobitost jednotlivých autorů a interpretů.

Beskydské hudební léto nejsou jen velké koncerty, jsou to i akce a aktivity pro děti a celé rodiny. To vše vytváří mozaiku doprovodných akcí na Sepetné, které z tohoto místa v srdci Beskyd dělá přirozené centrum rekreační, společenské i kulturní a snad jako takové zůstává v srdcích těch, kteří jej navštívili.

Festival dělají lidé

Je za tím spousta práce lidí, kteří to musí dělat s nadšením a láskou. Nebudeme je jmenovat, ale všem jim děkujeme, stejně jako děkujeme všem divákům, kteří nás podporují svou účastí. Věříme, že se nám v těchto aktivitách bude dařit i dál a že se tak společně dočkáme ještě spousty neopakovatelných zážitků. Vás prosíme o jediné, zachovejte nám přízeň a přijeďte.

 

Rezervace
Nemáte kompatibilní prohlížeč

Váš prohlížeč je příliš zastaralý, prosím použijte modernější prohlížeč nebo jsi nainstalujte například: Google Chrome