Beseda a rozhovor s Radkem Jarošem

V sobotu 21. 1. 2021 přijel k nám do Beskyd Radek Jaroš, aby se podělil o své zážitky z cesty za "Korunou Himálaje". Během večera velmi poutavě popsal svůj příběh dokumentovaný exkluzivními fotografiemi nejen z mnoha výstupů na nejvyšší hory světa. Níže v článku najdete fotky z besedy a přikládáme rozhovor nejen o Himálajích, ale zeptali jsme se také na Beskydy.
Radek Jaroš
Specialista na expedice v malém počtu členů. Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. V roce 2014 Radek úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku – K2 a zapsal se do síně slávy světového horolezectví. Stal se tak prvním Čechem a 15. člověkem na světě, který získal "Korunu Himaláje" (14 nejvyšších hor naší planety s výškou přes 8 000 m).
Beseda 21. 1. 2022 v Hotelu Sepetná
V kongresovém sále Hotelu Sepetná proběhla velmi poutavá beseda, kde se Radek Jaroš podělil o své zážitky, zkušenosti a přivezl také spoustu zajímavých materiálů (knihy, fotky, kalendáře, plakáty...). Pokud jste ještě na jeho besedě nikdy nebyli, vřele doporučujeme. Je to zážitek!
Zobrazit fotogalerie Resortu Sepetná
Rozhovor s Radkem Jarošem po besedě v Hotelu Sepetná
Co bylo impulsem pro první výstup na osmitisícovku?
V roce 1994 mi můj spolulezec Tomáš Kastner, který se znal s Josefem Rakoncajem, nabídl možnost účastnit se expedice na Everest. Byla to obrovská výzva a pocta, že jsem tuto nabídku dostal. Tehdy jsme kvůli špatnému počasí nevylezli (7 300 m), ale já měl za spolulezce Itala Fausta de Stefaniho, který byl tehdy absolutní světová hvězda. A já s ním držel krok, což mě nakoplo... V roce 1998 se nám na Mount Everest (8 848 m) ve dvojici s Vladimírem Noskem vystoupat podařilo. A tady pomalu ten příběh začal...
Kdy vznikla myšlenka zdolat 14 nejvyšších hor světa „Korunu Himálaje"?
Když jsem se vrátil z úspěšné expedice na Nanga Parbat (2005), což byla moje 6. vylezená osmitisícovka. Tehdy můj kamarád a sponzor řekl, ať už je vylezu všechny. Potom ale přišly 2 roky, kdy jsem nevylezl na žádnou horu. Ale ten třetí jsem se vracel podruhé právě na Dhaulagiri, a to už jsem byl rozhodnutý, pokusit se o výstup na všech 14 nejvyšších hor světa.
Horu K2 jste zdolal až na 5. pokus. Věřil jste v úspěch páté expedice?
Pokaždé když jsem jel na expedici, tak jsem samozřejmě věřil v úspěch. Ale zároveň jsem byl realista. Takže jsem byl připraven na situaci, že nebude dobré počasí a expedice může být opět neúspěšná. Jel bych samozřejmě na další, ale možná ne hned následující rok. Naštěstí jsem nemusel tuto situaci řešit. V roce 2014 jsem dosáhl vrcholu a současně získal "Korunu Himálaje".
Který výstup byl nejnáročnější, byla to právě K2?
Otázka, na kterou se strašně špatně odpovídá. Ale je pravda, že například výstup na Kančendžengu v roce 2002 byl hodně drsný. Panovalo tam strašně špatný počasí, obrovské přívaly sněhu a ledovce na této hoře jsou plné zrádných trhlin. Hlavně sestup který jsem absolvoval úplně sám, vyčerpaný a pode mnou z nevysvětlitelných důvodů zmizely výškové tábory. Měl jsem je jako zázemí na dlouhý několikadenní sestup.
U nás v Beskydech je Everestem Lysá hora (1 323 m) a K2 Smrk (1276 m). Navštívil jste někdy tyto hory, máte s nimi spojeny nějaké zážitky?
Je pravda, že jsem to cítil jako velký dluh. Lysá hora byla na řadě poměrně pozdě. Tuším, že poprvé jsem na ní byl, a teď nevím přesně jestli před, nebo po poslední expedici na K2. Na Smrku jsem ještě nebyl... Zatím mám ještě dost plánu i ve světě, ale těším se na to, jak budu cestovat po vlastech českých na starý kolena. Tak jak jsem po nich cestoval se svým tátou, když jsem byl mladý. Ale jak říkám, Beskydy a Krušné hory byly jedny z posledních, které jsem navštívil.
Již brzy se stane Resort Sepetná tradičním základním táborem LH24. Zúčastnil jste se někdy podobného závodu, lákalo by vás to zkusit?
Závod organizuje Libor Uher. Byl se mnou na expedici v roce 2010 na Gasherbrumech. Tam odtud tehdy dával dohromady první Beskydskou sedmičku. Pokud jde o 24hodinovku, tak já jsem ředitelem horolezecké 24hodinovky, která se jezdí tradičně na Vysočině na běžkách a na kolech. Ale sám jsem jel s přítelkyní pouze 12 hodin a najeli jsme 193 km. Závod na Lysou horu už pro mě bohužel není. Mám celkem pět operací kolen a pravé už nemá ani meniskus ani chrupavku. Takže tohle by moje kolena prostě nedala...
Jak byste charakterizoval Beskydy, doporučil byste návštěvu lidem z jiných regionů ČR?
Musím říct, že oč později jsem Beskydy poznal, tak jsem si je zamiloval. Jak zpívá ostravský bard, je to tady kraj rázovitý. Ale když jsme sem jeli s přítelkyní, nadchlo nás, jak si venku okolo domů a na zahradách hrají děti. Zní to divně, ale ono se to už bohužel moc nevidí. Zároveň se mi líbí, že chaty a rodinné baráky jsou tady rozesety po krajině úplně jinak než v Čechách a v ostatních horách. Pokud jde o Beskydské vrcholy, je to hodně nahoru a dolů. Takže i na horských kolech jde o pořádnou dřinu. Ale hory jsou prostě krásný.
Více informací - Radek Jaroš | Koruna Himálají | Koruna světa | knihy z cest... - www.radekjaros.cz